placená inzerce
Déte nám vědět...

Moravsky vlajkê bôdó ve státni svátek vlát ô popatnásty. Vêvěsijó jô aji ô vás?

placená inzerce
Citov, okr. Přerov

Červenec 2, 2024 7:30 / Furtovnik

Od nás, s tiskovó zprávó Lenkê Holanové – V pátek si znovô přêpomen svátek moravskéch věrozvěstu. S tym poslednima letama bévá spojeny aji vêvěšováni moravskéch vlajek. Letos tato tradica slavi pulkôlatinê.

Poprvni se moravsky vlajkê ve svátek sv. Cyrila a Metoděja na obecnich budovách objevilê v rokô 2010. Tenkrát zavlálê v 75 obcich. Gdê se mrknem na drôhé konec – letos se k iniciativě přêhlásêlo ôž 1616 dědin, což je o zas o neco vic, než loňské rok.

Novy dědinê só hlavně z Olomóckyho kraja. O tym fšeckym se dočtete v tiskové zprávě, kerá k nám přêšla od mistopředsedkyně Moravské národni obce a koordinátorkê iniciativê ‚
Za vyvěšování moravské vlajky Lenkê Holaňové, kerá přêdala aji fotkô z Citova na Přerovskô. Zároveň se tam dočtete, ešlê moravská vlajka bôde vlát aji ô vás.

15 let moravské vlajky na radnicích ve svátek věrozvěstů Cyrila a Metoděje – 5. července 2024 – 1616 obcí

Iniciativa „Za vyvěšování moravské vlajky“, kterou pořádá náš spolek Moravská národní obec (MNO) zamoravu.eu , pokračuje letos jubilejním patnáctým ročníkem. Města a obce jsou vyzývány, aby vyvěšením vlajky ve státní svátek 5. července připomněly svým občanům historickou událost, příchod soluňských bratří sv. Cyrila a Metoděje, patronů Moravy a spolupatronů Evropy, na Velkou Moravu a jejich civilizační přínos. Vyvěšením vlajky Moravy chceme upozornit na tisíciletý odkaz historické země Moravy, kolébky naší státnosti, její svébytnou kulturu, bohatou historii a tradice.

Výzva k vyvěšení vlajky – s výkladem o její historii včetně názoru heraldiků a vexilologů a tradici používání

Seznam obcí 1616 (z celkového počtu obcí na Moravě přibližně 1900)

V jubilejním roce vyvěšování moravské vlajky nedochází na radnicích k většímu překvapení, loňská Jihlava, která si hned napoprvé schválila vlaku napořád, je zatím nedostižná. V počtech nových obcí jsme dosáhli hranice, za kterou se dostáváme jen s obtížemi, ale se stoprocentní účastí ani nepočítáme. Za hlavní přínos letošního ročníku lze považovat právě rekordní počet radnic, které se v průběhu těch 15 let přihlásily k vyvěšování moravské vlajky. Neuvěřitelných 1616 z celkových přibližně 1900, v takové množství jsme v začátcích ani nedoufali. Doklad, že na Moravě žije vzdělaná, civilizovaná společnost, která si váží své kultury, historie a tradic.

Protože iniciativa trvá již 15 let, hodí se krátká rekapitulace počtů zúčastněných obcí v jednotlivých letech

Rok 2010 – 75 obcí
Rok 2011 – 226 obcí
Rok 2012 – 398 obcí
Rok 2013 – 761 obcí
Rok 2014 – 959 obcí
Rok 2015 – 1119 obcí
Rok 2016 – 1232 obcí
Rok 2017 – 1328 obcí
Rok 2018 – 1421 obcí
Rok 2019 – 1518 obcí
Rok 2020 – 1553 obcí
Rok 2021 – 1582 obcí
Rok 2022 – 1588 obcí
Rok 2023 – 1606 obcí
Rok 2024 – 1616 obcí

Fotogalerie obcí a měst

Fotogalerie obcí a měst facebook

Mezi prvními v roce 2010 byla například města Břeclav a Uničov, která působila v následujících letech inspirativně pro ostatní. Města s patnáctiletou tradicí vyvěšování vlajky jsou také Mikulov, Bzenec, Letovice, Moravské Budějovice, Tovačov, Vyškov a úřad Jihomoravského kraje.

Největší nárůst jsme zaznamenali v roce 2013, kdy naše iniciativa vešla ve známost a povědomí o ní se mezi obcemi rozšířilo. V roce 2024 moravskou vlajku vyvěšuje přibližně 85 % obcí.

Nejvíce moravské okresy dle počtu obcí jsou Vyškov a Hodonín

Na mapě s vlajkami evidujeme nadále téměř všechna velká či významná moravská sídla. Jedná se například o Velehrad, Brno a dnes už skoro všechny jeho místní části, Olomouc, Znojmo, Třebíč, Jihlavu, Prostějov, Přerov, Blansko, Valašské Meziříčí, Fulnek, Příbor, Hodonín, Luhačovice, Moravskou Třebovou, Boskovice, Valašské Klobouky, Vyškov, Ivančice, Dačice v Jihočeském kraji, Moravský Krumlov, Staré Město u Uherského Hradiště, Zábřeh, Uherský Brod, Mikulov, Mohelnice, Kuřim, Velké Meziříčí, Litovel, Chropyně, Komňa a mnoho dalších. Stále platí, že Morava je tady přes tisíc let a ačkoliv vymazaná z mapy, nelze ji jen tak vymazat z mysli lidí. To přesvědčivě dokázala naše jubilující iniciativa „Za vyvěšování moravské vlajky“.

V roce 2024 jsme oslovili obce v okresech Olomouc, kde jsme získali nově Hněvotín, Mladeč a Ústín, na Prostějovsku – Brodek u Konice a Rozstánína Blanensku – Uhřice, na Přerovsku – Horní Nětčice, Hrabůvku, Jezernice, Lazníčky a Pavlovice u PřerovaNa Šumpersku se připojily obce Bohutín a Sobotín. To byly jediné oblasti, kde jsme letos vyzývali, jsou to obce o velikosti od 200 do 2000 obyvatel, za každou z nich jsme nesmírně rádi a velmi si jejich rozhodnutí vážíme.

Více než na získávání nových jmen na seznam obcí se snažíme o prohloubení doprovodné iniciativy „Výzva ke zpřístupnění památek“, kterou je zdůrazněn kulturně historický charakter celého projektu. Jejím cílem je snaha probudit zájem veřejnosti o historii místa, kde žijí, o historii Moravy, její kulturu a tradice. Oslovujeme proto muzea a místní pamětihodnosti, aby zpřístupnila své expozice veřejnosti 5. července zdarma nebo se slevou. Na seznamu památek máme zastoupenou téměř celou Moravu, městská i venkovská muzea, galerie či technické památky jako je naftové dobývání v Hodoníně nebo průmyslová muzea železnic ve Zbýšově a Mladějově. Za zmínku stojí také Expozice času ve Šternberku, olomoucká pevnost a ve Žďáru nad Sázavou Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše a Santiniho Dolní hřbitov. Rádi bychom dosáhli prohlášení dne 5. července Památným dnem Moravy.

Učebnice dějin Moravy – Moravská národní obec vydala knihu-učebnici pro víceletá gymnázia

Moravská vlajka ve své nejužívanější podobě, slavnostní žluto-červené s erbem, vychází z barev schválených v roce 1848 nejvyšším samosprávným orgánem země, moravským zemským sněmem. „Země Moravská podrží svůj dosavadní erb co erb země, totiž: v modrém poli zlatem a červenou barvou šachovaného, napravo hledícího, korunovaného orla. Zemské barvy jsou zlatá a červená.“  

(Památné usnesení Moravského zemského sněmu dne 14. srpna 1848, Moravský sněmovní list, č.27, str.213)

Moravská národní obec – o nás:

Jsme nepolitický spolek založený v roce 1985, sdružujeme příznivce moravské historie a kultury, věnujeme se osvětě o Moravě. Naším cílem je posílení moravského povědomí a sounáležitosti k Moravě. Pořádáme besedy, přednášky, organizujeme setkávání na památných místech Moravy. Náš nejznámější počin je „Den za Moravu“, který se koná v každoročně v září v centru Brna pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje a primátorky města Brna. Letos se koná Den za Moravu 14.září 2024, moderuje populární Luděk Savana Urbánek.

„Svátek patronů Moravy sv. Cyrila a Metoděje je příležitostí k připomínce tisíciletého odkazu historické země Moravy, její civilizační poslání pro velkou část světa a základ naší státnosti. Pátý červenec je návrat k moravským tradicím a hrdosti na Moravu. Moravská vlajka je symbolickým vyjádřením úcty k naší rodné zemi, jejím tradicím, svébytné kultuře a bohaté historii. Morava je vnímána jako nezpochybnitelná hodnota v životech obyvatel této země a kulturní dědictví, jež je nutné chránit a rozvíjet pro zachování příštím generacím.“

Lenka Holaňová
Místopředsedkyně Moravské národní obce
Koordinátorka iniciativy „Za vyvěšování moravské vlajky“

 

 

 

Facebook0

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy