Znáte Bózovsko a Javořičsko? Prostijovské filmař o tym krajô natočêl aji dokument!

Z Javořička, s tiskovó zprávó od Iva Hegerovyho - Možná si mêslite, že znáte mista, gde ste bêlê x-krát, ale ono se tam dá dêcky najit neco, čeho ste si nefšimlê. Anebo ste tam nigdá nebêlê a chcete se, třeba na Bózovsko a Javořičsko, vêdat.
Pokaváď ste liknavi, ôkecá vás třeba nové film Javořičko-Bózov-Lôká. Jeho premiéra bêla spojená s 3. ročnikem turistické sezónê expozice v ‚Novym Javořičkô’, kery vêôžêlo bévaló školô. Tak, jak je známy, zvostala jako jedna ze dvóch budov v celym vêpálenym Javióřičkô na koncô válkê 5. května 1945. Dnes je tam mimo jinšiho takê turisticko-informačni zázemi, a tož premiérovy promitáni filmô prostijovskyho dokumentaristê Theodora Mojžišovyho nemuhlo mět snaď ani lepši kulisô.
O čem film je? To bôde nélepši, dêž si pôstite jeho zkrácenó verzô pod článkem. Neco o jeho vznikô nám napsal náš známé Ivo Hegeru, keré je v té věcê dobře informované. To si přečtite v jeho tiskové zprávě. Poslal nám aji fotkô ze slavnostniho ôvedeni, na keré je jeden z iniciátoru vznikô filmô Filip Žáčku (nalevo), mimochodem náměstek olomóckyho primátora, a autor filmô Theodor Mojžišu.
Nový film představuje malebnou část Litovelska
Krásy Bouzova, Luké a Javoříčka prezentuje nový film, který nechaly natočit tamní obce, neziskové organizace a Olomoucký kraj. Autorem snímku je známý prostějovský filmař Theodor Mojžíš.
Film Bouzov, Luká, Javoříčko představuje celou lokalitu jako zajímavou turistickou destinaci. Autor k lákání turistů využívá malebného pohádkového hradu s jeho nevšedními prohlídkovými okruhy, tisíce let utvářenou krápníkovou výzdobu Javoříčských jeskyní i krásy krajiny na okraji Drahanské vrchoviny. Ukazuje možnosti strávení příjemných chvil při pěších túrách i v sedle bicyklu a zdůrazňuje zdejší klid, vstřícnost místních lidí a pohodovou atmosféru. Divákům se prezentuje například Trojský kůň v bouzovském podhradí, tamní moderní rekreační středisko v Javoříčku i národní přírodní rezervace Špraněk se vzácnými teplomilnými rostlinami.
Snímek nepomíjí ani vzpomínky na tragédii obce Javoříčko, která byla na konci druhé světové války vypálena nacisty. Autoři představují památník na události z května 1945 i moderní expozici věnovanou stejnému tématu v budově tamní školy.
Theodor Mojžíš se svou firmou Video Theo film připravil ve třech stopážích pro různé typy použití, jedna z nich už je nyní ke zhlédnutí na populárním videoportálu YouTube.
„Věřím, že film přispěje k širší propagaci tohoto zajímavého regionu. I jako náměstek primátora statutárního města Olomouce bych si přál, aby bylo toto místo více navštěvováno, protože zde Olomoučané mohou strávit příjemné chvíle,“ uvedl jeden z iniciátorů vzniku filmu Filip Žáček, který zároveň stojí v čele neziskové organizace Iniciativa pro podporu vypálených obcí.
Náklady na výrobu snímku dosáhly 320 tisíc korun. Olomoucký kraj na něj filmařům poskytl 100 tisíc korun, obce Luká a Bouzov po 25 tisíci korun. Stejnou podporu 25 tisíc korun shodně věnovaly také spolky Nové Javoříčko a Iniciativa pro podporu vypálených obcí.