Restaurátorské ôčeň ze Seči našil ‚poklad‘

Z Kochova aji ze Seči – Každé restaurátor chce najit cokoliv vzácnyho. Dêž nande, je to pro něho pravé poklad. Neco takovyho se podařêlo hneď v začátcich kariérê Petrovi Kolářovi pocházejiciho z malé hanácké vesničkê Seči na Prostijovskô.
Chce to fšimavosť, poctivó mravenči prácô a takê trochô teho štěstička. Petr Kolářu, keré po štôdiô ômělecko-řemeslnyho zpracováni dřeva na SOŠ v Rósinově pokračôje třiletym štôdiem na Vêšši odborné škole restarátorské v Brně, nám prozradil, co našil. Pré v rámci praktickéch stôdentskéch cvičeni mô přêdělêlê části ranně barokniho oltářa z kostela svatyho Jiři v Kochově ô Letovic.
To, co našil, je vlastně pro něho trochô aji symbolicky. On sám jako štôdent totiž objevil pisemny dokumentê štôdenta piaristickyho gymnázia v Mikulově. To bêlo založeny v rokô 1631, takže oba štôdentê od sebe děli dobréch 300 let. Z popsanéch dobovéch papiru bêlê totiž slepeny křidla orla, kery měl ô svéch noh jako atribut svaté Jan na restaurovanym oltářô. Ôž bê to skončêlo všecko v pecê, ale na posledni chvilô si Petr Kolářu všiml, že to néni jenom tak ledasjaké papir. Papirô obecně bêlo v té době asi málo, takže na vyrobô orlich křédel, kery teďka přê restaurováni só nově ôdělany ze dřeva, bêl poôžêté ôž popsané papir. Takže v podstatě dobová recyklace odpadô. To ale přêneslo možná nechtěné dobové odkaz do dneška.
Samotné oltář, keré puvodně Dietrichsteini věnovalê kaplê mikulovskyho špitálô, bêl v rokô 1948 převezené do Dolnich Dunajovic a pak obratem právě do Kochova. Po opravách bôde sóčásťó plánované expozice v klášteře Znojmo – Hradiště. Néni vêlóčeny, že přê té přiležêtosti se objevijó aji nalezeny pisemnosti, kery só včêlka ôloženy v archivô v Rajhradě. Aji diky objevô Petra Kolářovyho, keré je v sóčasné době na stáži v Mnichově, máme dneska dalši dukaz o tem, jak se negdê na přelomô 17. a 18. stoleti štôdovalo.