Ve Štemberkô rozdávaji sáčkê na hovnosběr. Speciálni odpaďákê pré nefungôjó!

Ze Štemberka (Šternberk) – Ze psima hovinkama bévá potiž. Teda hlavně ve městech. A dêž do teho člověk šlápne, prokliná gdekeho. Ale přêjit, jak na to, abê se takovém věcim zabránilo, to je tak na nobelovkô.
Ve Štemberkô, gde žêlo k 1. lednô 2015 13 658 obyvatel, je počet evidovanéch pséčku zhrôba 1 300. A dêž se tak chodijó s páničkama venčêt, oni nehledijó, gde se maji vêsrat, párkrát se otočijó dokola, pak dó na věc, třêkrát zahrabó čapama a mêslijó, že to nigdo nepozná. Opak je ale pravdó.
Na Štemberské radnicê přê placeni poplatku za psa každé majitel na jednyho pséka nafasôje 350 sáčku na rok. Co maji dělat po zbêtek rokô, teda těch 15, letos 16 dni, to vyhláška neřeši. Ale ôž si polepšêlê, protože poprvni se to tak začalo řešêt v rokô 2014, gdê se na jednyho psa vêdávalo sáčku dvě stovkê a pro majitela s vicehlavym stádem dohromadê sáčku stovkê třê.
Radnica ale zároveň vêsvětlôje, proč se do takovéch akci póšti. Asi gdegdo zná takovy tê speciálni hovnosběrny odpaďákê, ô keréch só sáčkê pro okamžité zásah. To ale pré ve Štemberkô nefungovalo. Sáčkê totiž nebêlê vêôživany ke svymô učelô, možná si je aji něgdo trhal dom na svačênê a vandali jenom tak zbuhdarma šklôbalê a házelê kolem sebe.
Hovinka ve fasovanéch sáčkách se ale mužó házet do normálnich odpaďáku a têto špeciálni hovnosběrny se postupně bôdó likvidovat. Je to taková metoda pokusô a omylô.
Ostatně hovnosběr muže mět aji poetickó podobô, keró přênášimê k inspiracê a zamêšleni :D. Autorem je náš Miloš Havelku:
Odpočaté, svěží hovno v trávě leží.
Komu asi patří? Můžeš hádat na tři!
Pejsánkové velkou měrou
kudy chodí, tudy serou.
Jakpak je však na mou věru
přinutit ke hovnosběru?