Bôde aji ô vás vlát v nedělô moravská vlajka? K vyzvě se ôž přêpojilo přes 1550 dědin a měst!
Od nás, s tiskovó zprávó Lenkê Holaňové – Vite, jak vêpadá moravská vlajka? Abêste se pak nedivilê, gdêž bôde třeba aji ô vás na radnicê zétra (5. červenca) viset nejaká divná fangla…
Ôž je to nejaké čas, co ve státni svátkê vêvěšôjemê aji mê sókromně zároveň našô státni a moravskó vlajkô. Ale to se nepočitá. Iniciativa „Za vyvěšování moravské vlajky“, keró má pod palcem Moravská národni obec ôž pár let dělá fšecko pro to, abê na Cyrila a Metoda (5. červenca, Deň moravskéch věrozvěstu) viselo na radnicách moravskéch měst, včetně tech historickê moravskéch, kery se gdêsê nedopatřenim octlê v Čechách, co névic moravskéch vlajek.
Letos to bôde vic, než 1550. Vzhledem k temô, že Morava čitá zhrôba 1900 dědin a měst, tož do 100 procent ôž moc nescházi. Neco nám k temô napsala Lenka Holaňova. V tiskové zprávě se mužete dočist, o co teda de a jak to fungôje.
Moravská vlajka na radnicích na Cyrila a Metoděje 5. července 2020 – přes 1550 obcí
Iniciativa „Za vyvěšování moravské vlajky“, kterou pořádá náš spolek Moravská národní obec, vstoupila do druhé dekády. Města a obce jsou vyzývány, aby vyvěšením vlajky ve státní svátek 5. července připomněly svým občanům tisíciletý odkaz historické země Moravy, kolébky naší státnosti, její kulturu, bohatou historii a v neposlední řadě i tradice. V jedenáctém ročníku iniciativy vyvěsí vlajku Moravy ve svátek slovanských věrozvěstů, patronů Moravy a spolupatronů Evropy, sv. Cyrila a Metoděje přes 1550 obcí a měst na Moravě, ale i mimo historické území Moravy.
Výzva k vyvěšení vlajky – s výkladem o její historii včetně názoru heraldiků a vexilologů a tradici používání
Seznam obcí 1550 (celkový počet obcí na Moravě je asi 1900, číslo není konečné, stále jednáme)
V souvislosti s jarní pandemií jsme stáli před rozhodnutím, zda obce vůbec oslovovat a zatěžovat je dalšími starostmi, nechtěli jsme ale přerušit tradici. Přestože jsme byli připraveni na odmítnutí, získali jsme na seznam obcí řadu nováčků, přibližně 30 obcí. Proto jsou pro nás mimořádně cenné a jejich účasti si nesmírně vážíme.
Mezi prvními, kdo kladně reagoval na naši výzvu, bylo město Fryšták v okrese Zlín, kde si pořizují hned dvě vlajky a připojují se dlouhodobě. Rovněž město Karolinka na Vsetínsku. Město založené na sklářské tradici, která v těchto dnech bohužel končí. Sklárna je ve městě jediným zaměstnavatelem a výroba včetně veškeré technologie se přesunuje do Nového Boru. Na Vsetínsku kromě Karolinky zapisujeme na seznam obcí ještě Pržno, Střítež nad Bečvou, Vigantice.
Největším městem, které si letos s hrdostí připisujeme na seznam, je město významně spojené s historií Moravy, hanácké Athény – KROMĚŘÍŽ. Věhlasné město díky unikátním památkám zejména Arcibiskupskému zámku, Květné a Podzámecké zahradě, zapsané od roku 1998 na prestižním seznamu světových památek UNESCO. Kroměříž patří k nejnavštěvovanějším památkám v České republice.
Ve stínu nezůstávají ani menší obce například na úpatí Bílých Karpat horňácké Kozojídky a Hrubá Vrbka, které živě udržují tradiční lidovou kulturu.
V okrese Nový Jičín v Moravskoslezském kraji jsme s radostí uvítali obec Ženklava, rodiště Kristiána Davida, slavného moravského misionáře zvaného moravský Mojžíš, zakladatele Ochranova.
Z města Příbora přišel požadavek, abychom je opět oslovili až v roce 2023, do té doby budou vyvěšovat v Příboře moravskou vlajku automaticky bez vyzývání. Podobně reagovali na mnoha dalších místech, někde bude vlajka na budově úřadu již tradičně „navždy“ a nejenom ve svátek věrozvěstů.
Další radnice, kde se bude nově vyvěšovat vlajka, se nacházejí například na Znojemsku (Ctidružice, Křidlůvky, Lukov, Vrbovec…) a Břeclavsku. Nejvíce jich letos hlásí moravská část Českomoravské vysočiny Třebíčsko. Například Dolní Vilémovice s nedávno zrekonstruovaným rodným domem Jana Kubiše, atentátníka na říšského protektora Reinharda Heydricha.
Dolní Lažany, Horní Vilémovice, Jinošov, Klučov, Krahulov, Kramolín, Krhov, Lesonice, Menhartice, Oponešice, Radotice, Zahrádka a Zašovice.
Západní Morava je tradičně z obou stran zastoupena po celé délce historické česko-moravské zemské hranice, tedy i obcemi ležícími v Čechách. Považujeme to za projev přátelství a poctu našim společným dějinám. Na české straně jsme s potěšením uvítali obec Květná, která se prostřednictvím pana starosty dostala do zorného úhlu v souvislosti s partyzánským označením zemské hranice na silnici. Bílé linky a označení Čechy a Morava se objevily na mnoha místech na Svitavsku, Žďársku a Jihlavsku. Jejich autoři čelili trestnímu stíhání a starosta Květné pan Petr Škvařil, tuto hrozbu prostřednictví petice odvrátil. Hejtman Pardubického kraje pan Martin Netolický pozval zástupce našeho spolku a nabídl řešení. V místech kudy, probíhala zemská hranice, budou umístěny hnědé dopravní značky upozorňujících na kulturní památku.
Z větších měst se k Moravě a jejím tradicím hlásí již samozřejmě Vyškov, Znojmo, Šumperk, Přerov, Blansko, Břeclav, Valašské Meziříčí, Hodonín, od roku 2019 Prostějov, město Brno a jeho místní části. Od samého začátku iniciativy v roce 2010 také úřad Jihomoravského kraje.
Moravská vlajka ve své nejužívanější podobě, slavnostní žluto-červené s erbem, je dnes součástí každodenního života nejen na radnicích a nejen 5. července. Stala se tradičním symbolem, který spojuje obce i veřejnost hlásící se k moravské identitě a sdílející pocit sounáležitosti k Moravě. Za jedenáct let této iniciativy jsou reakce představitelů samospráv stále stejné: „Žijeme na Moravě, jsme na to hrdí, jsme Moravané.“
Doprovodnou akcí „Výzva ke zpřístupnění památek“ zdůrazňujeme kulturně historický charakter projektu. Ve snaze probudit zájem lidí o historii Moravy a místa, v němž žijí, oslovujeme muzea a místní pamětihodnosti, aby zpřístupnila své expozice veřejnosti 5. července zdarma nebo se slevou. Ve skutečnosti jsme do poslední chvíle muzea o to žádat letos nechtěli z důvodu ztráty tržeb způsobené koronavirem. Rozhodující ale byl fakt, že se nám muzea začala sama ozývat – jak že to bude letos. To je pro nás největším a velice potěšujícím zjištěním. Na seznamu muzeí máme stálice jako Hrad Špilberk Brno, Slovanské hradiště Mikulčice, památku UNESCO - Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou.
Z místních pamětihodností například Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem, v jejichž expozici se nachází největší kočár na světě.
Moravská národní obec – o nás:
Moravská národní obec je nepolitický spolek založený v roce 1985, sdružuje příznivce moravské historie a kultury, věnuje se moravské osvětě. Naším cílem je posílení moravského povědomí a sounáležitosti k Moravě. Pořádáme besedy, přednášky, organizujeme setkávání na památných místech Moravy. Náš nejznámější počin je „Den za Moravu“, který se koná v každoročně v září v centru Brna pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje a primátorky města Brna.
V roce 2020 pokračuje pátý ročník ankety Osobnost Moravy, momentálně byla ukončena nominační fáze a 1. července 2020 začíná hlasování. Nominaci letos přijalo sedm tváří kulturně společenského života. Vítězem prvního ročníku se stal spisovatel a publicista PaedDr. Jiří Jilík, ve druhém ročníku získal nejvíce hlasů hudebník Jiří Pavlica, ve třetím zvítězil botanik Ing. Radim Slabý, ve čtvrtém, populární brněnský moderátor Luděk Savana Urbánek.
Pro zvýšení úrovně vzdělanosti a povědomí o Moravě a jejích svébytných dějinách jsme založili projekt Učebnice pro Moravu. Je určena především mladé generaci, přesněji žákům 6. – 9. ročníků základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Její první díl je připravený do tisku.
„Pátý červenec je návrat k moravským tradicím a hrdosti na Moravu. Zemi s tisíciletou historií, zemi, ze které vzešla vzdělanost a šířila se do okolních zemí. Vyvěšením moravské vlajky ve svátek věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje, zemských patronů Moravy, obce symbolicky vyjadřují úctu k naší rodné zemi, její nezaměnitelné kultuře, bohatým tradicím a svébytné historii. Lidé se s Moravou identifikují a vnímají ji jako kulturní dědictví.“
Lenka Holaňová
1. místopředsedkyně Moravské národní obce
hlavní koordinátorka iniciativy Za vyvěšování moravské vlajky
iniciativy a vnější spolupráce
Tel: 604 527 832