Ve Velké Bystřêcê nedělaji žádny ‚syrečkê’, ale pořádny tvargle. A řádny pivêsko na zapiti!
Z Velké Bystřêce – Dobry pivêsko a pořádny tvargle k temô. Nebo, dle lêbosti, tvargle, jak čapa, zapijet parádnim pivem. Proti gustô žádné dyšputát. A nélip, gdêž to máte fšecko na jednó. Pivovarsky sklepê ve Velké Bystřêcê slóžijó znovô temô, co cely staleti.
Só věcê, kery přežêjó staleti. Ê tak nakonec přênde jejich chvila. Od rokô 1579 se ve Velké Bystřêcê kósek od Olomika začalo vařêt pivo. Sténak, jak fšecko lêdsky konáni provázijó časê dobry ê o neco horši, Měl to tak ê bystřêcké pivovar, keré během staleti prošil rôkama majitelu ê nájemcu, až nakonec v rokô 1943 bêl Prvnim brněnskym akciovym pivovarem odhlášené z žêvnosti. V té době tam bêlo zaměstnanéch 23 lêdi.
Sice to trvalo nejaky třê štvrtě stoleti, ale bystřêcké pivovar se dočkal. Před puldrôhym rokem David Kapsiu začal realizovat svuj nápad s obnovenim ‚práva várečnyho‘ v pivovarô ve Velké Bystřêcê. Pochopitelně miněny s nadsázkó. Jak sám řiká, nechce zneôžévat historijô pivovarnictvi v tymto mistě. Pivovar TVARG je fungl nové, navic eště ê spojené s vyrobó tvarglu. Tê se ale mimochdem gdêsê ve Velké Bystřêcê takê dělalê. Přêrozeně na to fšecko nestačêl sám. V akciovce je zapojenéch sedm subjektu.
Za Davidem smê se teda zajelê mrknót, abêhmê vědělê, co tam vêvádi. Ôž smê se takê nejaké čas nepotkalê, tož bêla tak akorát chvilka na hratvô. A evidentně je toť ve svym žêvlô. Koštovačka pivêska přimo z tanku, gde dozrává, je přece jenom uplně inši šmak. To se nedá svitit. Jak nám David řikal, náš české, potažmo moravské, ležák málo co na světě překoná. Je to ale jenom malinkaté zlomeček pivnich stylu, kery po světě existôjó a tož takê chcó zabrósêt negdo kósek vedle. Abê fanjšmekři muhlê côcnót neco inšiho, ale ê tak našeho.
Samotné název pivovarô TVARG se ale odviji od tvaružku, ponašem TVARGLI, kery toť takê dozrávaji. David přêznal, že ôhlidat zráni tvaružku tak, abê to bêlo skôtečně ‚žrádlo’, néni jednodôchá věc a doba, než se z kôsô tvarohô tvargl vêlihne je srovnatelná ze zránim dobryho ležákô. Teda nejakéch 40 a vic dni. A rozhodně to néni tak, že se to negde plácne do fochô a čeká se, až to bôde hotovy. Dělaji to z kvalitniho olešnickyho tvarohô. Pro pořádny tvargle je potřeba zajet na Hanó, nésó to žádny ‚syrečkê’, jak řikaji v Čechách!
Podle Davida Kapsiovyho je fčêlka celé historické objekt tak ze 70 procent zrekonstruované. Pivovar a sérárňa só ôž zkolaudovany a frčijó, bêlê smê se mrknót ê tam, gde se bôdó vodit exkurze na košt, do finále de ê pivovarská hospoda. Pochvalôje si, jak jim to klape s radnicó, kerá je k jejich projektô velêce vstřicná a věři, že jak se to bléži ke zdárnymô koncô, tož to tak ê dopadne. Fšecko ale závisi ê na situacê s koronáčem, keró nende ovlivnit. Nemužó tak rozjet plnó vyrobô, těžko se co plánôje.
Každopádně minipivovar TVARG ve Velké Bystřêcê bê měl bêt ê mistem, gde se hodi vêrazêt na vélet. Počitá se s plánovanéma prohlidkama, bôde se toť hodit pobêt a posedět. V kulturnim kalêndářô Velké Bystřêce je ôž ê dvojdenni Tvargl fest 24. – 25. záři. Snaď ôž to doba dovoli.
Ešlê majó v Bystřêce lepši tvargle nebo pivêsko, to se těžko sódi. Mê smê přêjimalê ‚podoboji‘ a rozhodně to přiště ôdělámê zas. Na pivo ê tvaružkê tadê majó svoje originál recepturê založeny na tech tradičnich a ochôtnat dêcky stoji za ten špás. Je v tym ale riziko, že se vám to stane návêkovy . Fotkê z malé exkurze mámê TOŤ.