Majó včelaři medové žêvot? Na to smê se poptalê Petra Mračkovyho z Polomi!
Z Polomi – Dělat do včel, to néni zas až taková sranda, jak tato obecně poôžévaná fráza vêznivá. A dosť možná tym mužete ê nejakyho včelařa naštvat. Tak smê toto téma přê řečê s Petrem Mračkovym z Polomi pro sichr vênechalê .
Ale dosť špásováni! Od včel, čê spiš od včeléna, je dobry se držet v ôctivé vzdálenosti. Pokaváď néste ovšem vêbaveni náležêtym žihadlô-vzdornym ohozem. A takê je potřeba bêt s včelkama kamoš a hlavně vědět, jak na ně!
Pokaváď si včelařa představôjete, jako ôsedlyho stréca, třeba Martina Pichandovyho (Jozef Kroner) z Tisicročné včelê, tož v připadě Petra Mračkovyho z Polomi pohořite. Ke včelařeni ho pré přêvedl jeho stréc, gdêž měl 15 let. A tak to dneska ze včelkama tahne dofčêl.
Jak řiká, ve včelařêně nigdá nemuže řict, že ho nic ôž nemuže překvapit, protože fšecko vi, fšecko zná. Jeho včelêčkê ale vêpadalê spokojeně a nejak si nás gór nevšimalê. Což smê od nich rozhodně nebralê jako mravni poklesek. Spiš naopak…
A ešlê mají včelaři medové žêvot? Pravda, dá to staráni se a litáni kolem. Néni to ale pré zas tak, že bê se od ulu nemuhl hnót na krok. Névic práce to pré dá tak od května do srpna. Ê gdêž to neznamená, že se pak ôž muže na svoje hospodářstvi divat jenom z okna. Pokaváď ale do teho nesedne čert. Včeli mor je sice posledni dobó spiš vyjimečné, naopak počasi minôtéch let vic ‚prospivalo‘ varroázê. On sám ale k temô néhoršimô, co muže včelařa potkat, teda likvidováni včelstev, chvála Bohô přêjit nemosêl…
Tož jakó letos čekat órodô? Petr Mračku řikal, že tymto časem ôž jiny leta bévá prvni med z ovocnéch květu a řepkê. Kvulêvá chladnô to bôde mět ale tak třétédenni sekerô. Ale určitě se pré dočkámê!
Pár fotek od včelêček je TOŤ.