Aplikace a moderni technológie vniklê aji do betlémářskyho řemesla. Jaké je olomócké betlém Rudolfa Jana?
Z Olmika – Je inši doba. V ni ê navysosť tradični věcê dostávaji moderni fazónô. Gdo bê si mêslêl, že na takové klasice, jakó só vánočni betlémê, néni co vêkpšovat novyho, ten se plete!
Co pro jednyho muže bêt znesvěceni tradic, nekemô inšimô zas muže přêpadat maximálně IN. A nebêt moderniho pojeti, tož bê zas dalši ani netôšêlê, že třeba vánočni betlémê vubec existôjó a že jejich vyroba má staletó tradicô.
To, co bêlo odjaktěžêv disciplinó řezbářu, čê podobnéch figurálnich ômělcu, se v připadě olomóckyho betléma Rudolfa Jana (vyznamné olomócké arcibiskôp, keré žêl v letech 1788 – 1831, keré to přes relativni krátké žêvot dotahl až na kardinála) posóvá až praktickê na hranice sci-fi. Slavnostně odhalené bêl v rokô 2019 a krom teho, že z velké části vznikl na 3D tiskárně, je nabóchané saméma modernima šteluňkama.
Až do Třech králu (6. ledna 2023) je vêstavené v olomócké Šantovce a gdêž šo něho chvilkô postojite, co štvrť hodinê se obejvi zadni panoráma s historickym centrem. Šak se mužete mrknót na krátkym videjkô.