placená inzerce
Déte nám vědět...

Côkrovarê nemělê dêcky žêvot, jak z côkrô. Ten litovelské slavi stopadesátkô!

placená inzerce
150 let cukrovaru v Litovli - kampaň 2020-2021 ve fotografii

Říjen 18, 2021 12:51 / Furtovnik

Z Litovle – Je to záležêtosť skôtečně pamětnická. S litovelskym côkrovarem spojilê svuj žêvot generace tech, keři tam dělalê. A hromada dalšich si bez něho nedokážó město ani představit. Jak to ale s nim bêlo?

Gdêž se řekne côkrovar, tož bê vám pomalô prstê na rôkách nestačêlê, co se jenom rozhlidnete kolem. Drahanovice, Čelechovice na Hané, Bedihošť, Brodek ô Přerova, Kojetin, Vrbátkê čê třeba Litovel. Co z bévalé côkrovarské slávê, gdê se côkrô řikalo ‚bily zlato‘ zbêlo asi vi každé sám. Jenom na Hané smê povzpominalê 7 fabrik s vêsokéma kominama, kery k côkrovarum neodmêslêtelně dêcky patřêlê. Fčêlka jich mámê 7 v celé republice….

Mezê tê ‚šťastňéši‘ patři côkrovar v Litovlê. Ten přežêl fšeckê režimê ê omezeni vyrobê evropsko-unijnima kvótama. Aji toť bêla sice na třê leta přerôšená vyroba, ale ináč se ve zdravi letos dožévá 150 let.

‚Côkrovymô‘ véroči je takê věnovaná véstava v Muzeô Litovel. Sice ôž začala 13. řijna, ale zajet se tam mrknót máte eště čas až do Silvestra. Zavzpominat mužó ti, keři v côkrovarô strávilê kôs žêvota, čê se sem vrtlê jenom přes kampaň jako brigádnici. A přêrozeně nevêženó ani ostatni, keři nemaji o výrobě côkrô ani ánung.

Vic se dočtet v tiskové zprávě, keró nám s fotkama z Muzea Litovel poslalê.

150 LET CUKROVARU V LITOVLI

Krátkodobá výstava k významnému výročí místního závodu

 

13. 10. 2021 – 30. 12. 2021

Přijďte se podívat na 150 let tradice výroby bílého zlata v litovelském závodu. Cukrovar ovlivnil život obyvatel Litovle i okolních vesnic více než kterýkoliv jiný podnik. Hrál velkou roli v národnostní otázce na přelomu 19. a 20. století. Zasloužil se o rozvoj infrastruktury. Za dobu své existence zaměstnal tisíce lidí, ať už na stálo nebo jen po dobu kampaně. V toku času byl podnik zmítán řadou problémů a krizí. Ustál blízkost konkurenčních závodů. Překonal dva světové konflikty, znárodnění, privatizaci, tříleté přerušení výroby, kvóty EU, až nakonec setrval mezi zbylými sedmi cukrovary z celé ČR. Výstava prolíná tyto zlomové okamžiky a proměny podoby závodu až do současnosti. Výjimečným exponátem je umělecké ztvárnění položení základního kamene cukrovaru od Františka Flasara, místního malíře. Obraz vznikl u příležitosti 100. výročí závodu.

Cílem výstavy je představit cukrovarnictví v širších souvislostech i za hranicemi regionu. Fotografie z kampaně 2020/21 Vám představí zpracování řepy až po cukr. Naše malá cukrovarská laboratoř Vás zavede do procesu vzorkování a kontroly kvality. Samozřejmě nechybí ani finální produkt ve formě prezentace sbírek dvou moravských sběratelů baleného cukru.

Na své si ve výstavě přijdou i děti. Nejmenší si procvičí jemnou motoriku při skládání dřevěné řepy. Na ty, které již umí číst, čeká pohádka O veliké řepě ve formě doplňovačky obrázků do textu. Doprovodným programem pro rodiny s dětmi bude výtvarná dílna zaměřená na cukrové tvoření.

Kolektiv Muzea Litovel se těší na Vaši návštěvu!

Muzeum Litovel

Kontakt: muzeum@muzeumlitovel.cz

Smyčkova 795, 784 01 Litovel

Tel.: 585 341 465 a 725 074 918

plakát na výstavu

 

Facebook0
  • 150 let cukrovaru v Litovli - pohled do vitríny předního sběratele Zdeňka Adámka z Přerova
  • 150 let cukrovaru v Litovli - kampaň 2020-2021 ve fotografii

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy