Cyrila a Metoděja přêpomenó moravsky vlajkê na radnicách. Letos jich bôde přes 1600!

Od nás, s tiskovó zprávó Lenkê Holaňové – Rovnéch 1160 let je to letos od přichodô Cyrila a Metoda na Velkó Moravô. Vêvěšováni moravskéch vlajek na jejich počesť nemá tak dlóhó tradicô, ale ve středô 5. červenca červenožlôté symbol zavlaje na většině moravskéch radnic.
Letos se moravsky vlajkê bôdó vêvěšovat poštrnásty. Jak nám napsala koordinátorka iniciativê Za vyvěšování moravské vlajky Lenka Holaňová, co rok přêbévá mist, kery se přêpojôjó. Ze zhrôba 1900 bôde na Deň slovanskéch věrozvěstu Cyrila a Metoděja vlát vlajka na 1606 radnicách a obecnich budovách.
Letos přêbêlo 17 novéch. V zeznamô zapojenéch obci ale nandete ê takovy. kery sice aktuálně só třeba v Pardubickym krajô, ale ležijó v historickéch moravskéch hranicách. Zároveň nám Lenka Holaňova poslala aji tiskovó zprávô, gde se dočtete podrobnosti a mužete si prokliknót aji na kompletni sumář obci a mrknót, ešlê je tam aji ta vaša.
14. ročník moravské vlajky na radnicích
Tak jako v předešlých letech i letos pořádá náš spolek Moravská národní obec (MNO) zamoravu.eu iniciativu „Za vyvěšování moravské vlajky“ na radnicích a obecních úřadech ve svátek věrozvěstů. Cílem tohoto počinu je připomínka příchodu sv. bratří Cyrila a Metoděje, patronů Moravy a spolupatronů Evropy, na Velkou Moravu a jejich civilizační přínos. Vyvěšením vlajky Moravy chceme upozornit na odkaz tisícileté historické země Moravy, která je základem našeho státu. Vzdáme tak poctu Moravě s její nezaměnitelnou kulturou, bohatou historií a tradicemi.
Výzva k vyvěšení vlajky – s výkladem o její historii včetně názoru heraldiků a vexilologů a tradici používání:
Seznam obcí 1606 (z celkového počtu cca 1900)
Oproti dřívějším ročníkům vlajkové iniciativy již neoslovujeme obce systematicky, ale jen namátkově a především tam, kde se obměnilo vedení. V roce 2023 se nám podařilo poprvé překročit magickou hranici 1600 radnic, ke které jsme se delší dobu jenom přibližovali. Hned v úvodu letošního ročníku vlajkové iniciativy nás doslova ohromila zpráva ze statutárního města JIHLAVY. Od letošního roku budou v Jihlavě vyvěšovat vlajku Moravy. Projednali si to už před tím, než k nim dorazila naše výzva a to na základě žádosti místních obyvatel.
Jihlava je sice hlavním městem kraje „českomoravského“ – Vysočiny, ale leží především na Moravě, na staré zemské hranici, v Jihlavě to vědí a váží si své historie. Ve městě žije přibližně 53 tisíc a v aglomeraci 94 tisíc obyvatel.
Podobně jako v Jihlavě přistoupili k vlajkové iniciativě MNO například v městské části Brno – Maloměřice a Obřany, kde si na popud místních schválili moravskou vlajku již v únoru. Místní část Brno – Bosonohy nám na dotaz oznámila, že vlajku vyvěšuje už dlouho. V Brně čekáme na rozhodnutí z Brna - Slatiny. Je možné, že o mnoha obcích ani nevíme.
Pátý červenec je svátek Moravy, poprvé ho oslaví vyvěšením moravské vlajky také například hanácká obec Ptení na Prostějovsku.
Okres Uherské Hradiště letos zastupuje obec Pitín v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, obec Břestek v oblasti Chřib a Tupesy proslulé tupeskou keramikou.
Na Hodonínsku je nově na seznamu město Dubňany s přibližně 6300 obyvateli.
Za západní Moravu jsme připsali na seznam v okrese Žďár nad Sázavou Novou Ves nedaleko Křižanova a obec Kuklík ležící v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy v nadmořské výšce 650 m.
Ze Vsetínska nás velmi nás potěšil souhlas s vyvěšením vlajky Moravy z Rožnova pod Radhoštěm, města s 16 tis. obyvateli, ležícím v Beskydech. Slavnou rožnovskou atrakcí je hojně navštěvované Valašské muzeum v přírodě, které bylo vybudováno v roce 1925, je tak nejstarší a největší muzeum pod širým nebem ve střední Evropě.
I Kroměřížsko má svého nového zástupce. Je jím Bystřice pod Hostýnem. Město s 8 tisíci obyvateli, ležící na úpatí Hostýnských vrchů, přímo pod památnou moravskou horou Svatým Hostýnem. Ve městě, kde začíná svou svatohostýnskou cestu většina poutníků, stojí za vidění především zámek s muzeem keramiky a místnostmi, které obývala rodina slavného generála Laudona.
Z několika mála obcí, které jsme na mapě dosud neměli v okrese Brno – venkov přibyly dvě nové a to Podolí u Brna a Odrovice.
Na Zlínsku potvrdily účast obce Nedašov na moravsko-slovenské hranici, Hostišová a Sazovice.
Připomínáme, že na mapě s vlajkami, evidujeme nadále téměř všechna velká moravská sídla jako Brno s jeho částmi, Olomouc, Prostějov, Přerov, Třebíč, Vyškov, Luhačovice, Znojmo, Šumperk, Blansko, Valašské Klobouky, Valašské Meziříčí, Hodonín, Moravská Třebová, Boskovice, Staré Město u Uherského Hradiště, Uherský Brod, Moravský Krumlov, Kuřim, Velké Meziříčí, Moravské Budějovice, Dačice v Jihočeském kraji.
Doprovodnou iniciativou „Výzva ke zpřístupnění památek“ zdůrazňujeme kulturně historický charakter projektu. Ve snaze probudit zájem lidí o historii Moravy a místa, v němž žijí, oslovujeme muzea a místní pamětihodnosti, aby zpřístupnila své expozice veřejnosti 5. července zdarma nebo se slevou. Kromě tradičně zúčastněných pamětihodností jako je například Galerie města Brna, památky ve Žďáru nad Sázavou, Klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích, muzea v Uničově, Valašském Meziříčí, zámek Letovice, Muzeum v Bystřici nad Pernštejnem či v Kloboukách u Brna, jsme získali nově
Muzeum Hovorany
Muzeum Františka Skopalíka v Hulíně Záhlinicích
Muzeum Karla Kryla v Kroměříži
Muzeum Velké Moravy Znojmo – Hradiště
Habánský sklep – Vacenovice
Muzeum Dalešice – Pivo za Rakousko-Uherska
Moravská národní obec – o nás:
Jsme nepolitický spolek založený v roce 1985, sdružujeme příznivce moravské historie a kultury, věnujeme se osvětě o Moravě. Naším cílem je posílení moravského povědomí a sounáležitosti k Moravě. Pořádáme besedy, přednášky, organizujeme setkávání na památných místech Moravy. Náš nejznámější počin je „Den za Moravu“, který se koná v každoročně v září v centru Brna pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje a primátorky města Brna. Letos se koná Den za Moravu 16. 9. 2023, je propojen s brněnskými slavnostmi vína.
Organizujeme i mnohé další iniciativy, z nichž nejatraktivnější je právě probíhající anketa
OSOBNOST MORAVY a Vracíme Moravu do škol, v jejímž rámci jsme vydali UČEBNICI DĚJIN MORAVY.
Moravská vlajka ve své nejužívanější podobě, slavnostní žluto-červené s erbem, jež vychází z barev schválených v roce 1848 nejvyšším samosprávným orgánem země, moravským zemským sněmem, je dnes součástí každodenního života nejen na radnicích a nejen 5. července. Stala se tradičním symbolem, který spojuje obce i veřejnost hlásící se k moravské identitě a sdílející pocit sounáležitosti k Moravě.
„Země Moravská podrží svůj dosavadní erb co erb země, totiž: v modrém poli zlatem a červenou barvou šachovaného, napravo hledícího, korunovaného orla. Zemské barvy jsou zlatá a červená.“
(Památné usnesení Moravského zemského sněmu ze dne 14. srpna 1848)
Veřejnost by jistě neměla přehlédnout, že do parlamentu míří zákon o zemských znacích (Čech, Moravy a Slezska), který spolu s dalšími předkládá poslanec Radek Vondráček. Již nyní se pod zákon podepsalo 80 poslanců napříč politickými stranami. Moravská národní tento návrh zákona vítá a podporuje:
Podpora poslanecké iniciativě na uzákonění zemských symbolů Čech, Moravy a Slezska
„Svátek patronů Moravy sv. Cyrila a Metoděje je příležitostí k připomínce tisíciletého odkazu historické země Moravy, její civilizační poslání pro značnou část světa a základ naší státnosti. Pátý červenec je SVÁTEK MORAVY, moravských tradic a hrdosti na Moravu. Moravská vlajka je symbolickým vyjádřením úcty k naší rodné zemi, jejím tradicím, svébytné kultuře a bohaté historii. Morava je vnímána jako nezpochybnitelná hodnota v životech obyvatel této země a kulturní dědictví, jež je nutné chránit a rozvíjet pro příští generace.“
Lenka Holaňová
Místopředsedkyně Moravské národní obce
Koordinátorka iniciativy „Za vyvěšování moravské vlajky“