Ešlê se vám dneska k večerô ôkáže Svaté Kopeček do purpurova, tož se nedivte. Zétra je Světové deň předčasně narozenéch děti!

Od nás, ze zprávó od Nedoklubka – Předčasně narozeny děti. Tak to nejak přênde, člověk s tém nic nenadělá. Ale sténak só v rodinách milovany a sami ze svyho okoli vimê, že z nich vêrustó zlobivy děcka, jak každy jinši .
Zétra, teda 17. listopadô, je státni svátek. Ale to ô nás. Globálně se přêpominá Světové deň předčasně narozenéch děti. Je až s podivem, co dneska dokážó dochtoři a sestřêčkê v porodnicách vêpiplat. Dalši je pak ôž na samotnéch rodičich a rodině. Ale předčasně narozeny ditě neznamená nejaky jinši. Jenom bêlo malinko nedočkavy a troškô si to devitiměsični čekáni ôkrátilo.
Dostala se k nám tisková zpráva od Nedoklubka, kery dává dokôpê rodiče aji blézky předčasně narozenéch děti. V ni se pak dozvite fšecko duležêty. Ôž dneska k večerô, pokaváď dohlidnete na Svaté Kopeček, tož se vám muže zazdát kostel v nejakéch zvláštnich barvách. To vás ale nebôde šálêt zrak. Symbolem předčasně narozenéch děti je totiž purpurová barva. A právě purpurovy osvětleni bôdó mět vyznamny památkê a budovê po celé republice v mistech, gde je perinatologicky centrum.
Zbêtek si přečtite ve zmiňované tiskové zprávě a na odkazech v ni:
Děti se rodí předčasně i během pandemie: Děkujeme zdravotníkům za péči o tato miminka do dlaně
Poděkování lékařům i sestrám a především osvěta problematiky předčasného porodu a vyzdvižení úrovně české neonatologie připadá na 17. listopadu, kdy slavíme Světový den předčasně narozených dětí. Od roku 2010 také v České republice, kde je organizátorem oslav rodičovská organizace Nedoklubko. „Protože epidemiologická situace není příznivá, pojmeme letošní oslavy trochu netradičně. Chceme více než kdy jindy zvýšit povědomí o předčasném porodu a vyzdvihnout špičkovou českou neonatologickou péči – poděkovat zdravotníkům, kteří nepolevují ve své práci ani v době pandemie. A podpořit rodiče, kteří mají v této nelehké době situaci po předčasném porodu významně ztíženou,“ říká výkonná ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková.
Oslavy v roce pandemie covid-19
V minulých letech bývaly oslavy Světového dne předčasně narozených dětí ve znamení setkávání se. „Máme připraveny informativní materiály do všech 12 perinatologických center intenzivní péče, 13 center intermediární péče a dalších 6 zapojených novorozeneckých oddělení. Celý měsíc probíhají aktivity v rámci kampaně Purpurový listopad s jednoznačným cílem: šířit informace o nezralosti, příčinách předčasného porodu, rizikovém těhotenství a péči o předčasně narozená miminka. Bude představena a pokřtěna nová kniha Když přichází na svět miminka do dlaně. Kniha obsahuje texty mnoha odborníků z celé republiky i příběhy rodin. Cílem knížky je zejména podpora rodičů, kterým z různých důvodů hrozí předčasné narození jejich dítěte,“ uvádí Lucie Žáčková.Purpurový háv: Připojuje se čím dál víc dominant
V předvečer Světového dne předčasně narozených dětí se do purpurové barvy zbarví významné dominanty České republiky. Letos se rozzáří alespoň jedna budova v každém městě, kde se nachází perinatologické centrum. Rozhledna Petřín a Tančící dům v Praze, hrad Špilberk v Brně, IGY centrum v Českých Budějovicích, hrad Hněvín v Mostě, zámek Větruše v Ústí nad Labem, divadlo v Plzni, OC Forum Nová Karolina v Ostravě, Muzeum v Karlových Varech, mnoho radnic a řada dalších významných budov se tak přidávají k takovým dominantám, jako jsou Eiffelova věž, the Empire State Building, Opera v Sydney, Bratislavský hrad nebo například Niagarské vodopády.A proč je právě purpurová barvou předčasně narozených dětí? Purpurové srdce je celosvětově vnímaný symbol a ocenění za zranění v boji. Původně se udělovalo vojákům, v posledních letech myšlenku přejali i rodiče nedonošených dětí na celém světě. Purpurová barva je barva královská – barva králů a královen i všech nedonošených dětí.
Jste zváni: Oslavovat může každý!
Ve světe se již tradičně k oslavám připojují stovky organizací i jednotlivců. Nedoklubko srdečně zve všechny, aby se k oslavě tohoto dne připojili: rodiče, nemocnice, zdravotnické pracovníky, firmy, politiky, média i jednotlivce.