placená inzerce
Déte nám vědět...

Lepši zpráva snaď ani nemuhla přêjit. LETOŠNI SEZÓNA PÁLENI JE TOŤ!

placená inzerce
080884r21_Foto2

Červenec 13, 2021 11:00 / Furtovnik

Od celniku – Což o to, prohnat kadlátkê, připadně inši ovoce, trubičkama je pěkná věc. Ale je to takê až ten posledni krok v celym procesô. Ten, krom dobré órodê, takê žádá, abê to fšecko mělo štábni kulturô.

Ôž od jara starostlêvě chodijó hospodáři kolem ovocnéch stromu, ešlê z teho letos neco bôde. To je základni věc. Pak je ale duležêty, gdêž bôde, ešlê z teho neco bôde, teda gde to nechat vêpálêt. Každé ôž má nepochêbně ‚svojô‘ palirňô, gde mô z jeho kvasô ôdělaji zarôčeně ten nélepši trôňk. A gdêž né, přiště bôde lepši se poohlidnót jinde…

Ale abê muhl celé ten proces zdárně probihat, mosijó fšeckê palirně po jarni odstávce objet celnici splnit ê oni svoje posláni. Jak piše mlôvči Celni správê David Kubenzu, v pusobnosti celniku z Olomóckyho kraja je 81 pálenic, což je névic v republice. Tož néni špatny bêt v nečem prvni, zvlášť, gdêž de o takovó prestižni disciplinô. Jenom pro zajimavosť, v našim krajô se za loňské rok ze spotřebni daně v palirňách vêbralo přes 83 mega!

Vic se ale dočtete v tiskové zprávě, keró nám celnici poslalê. Od nich mámê ê fotkô.

TISKOVÁ ZPRÁVA CELNÍ SPRÁVY
ČESKÉ REPUBLIKY

Celní úřad pro Olomoucký kraj 

Pěstitelské pálenice zahajují výrobu

Se začátkem letních měsíců startuje každoroční sezóna pěstitelského pálení. Výjimkou není ani letošní rok a celníky tak zejména v následujících týdnech čeká perné pracovní období. Činit se budou zejména ti olomoučtí, kteří mají ve své působnosti celkem 81 pálenic, což je největší počet v ČR. Při zahájení výrobního období celníci v pálenici na měřidlo přiloží celní závěry (plomby), ověří funkčnost měřidla proteklého lihu a zaznamenají počáteční stav. Celní úřady pak průběžně kontrolují pálenice v zákonem stanovené lhůtě a to nejméně jednou za dva měsíce. Spotřební balení pocházející z pěstitelského pálení nemusí být opatřeno kontrolní páskou.

Česká republika využívá udělené výjimky pro využití uplatnění snížené spotřební daně z lihu u ovocných destilátů, které pocházejí výhradně z pěstitelského pálení. Sazba daně z lihu je v tomto případě 162 korun za litr etanolu. Běžná sazba pak činní 323 korun. Pěstitelské pálení podléhá celé řadě specifických podmínek, které je dobré si připomenout.

Dle zákona o lihu je pěstitelem fyzická osoba, která na vlastním pozemku nebo na pozemku, který je oprávněna užívat z jiného právního důvodu, vypěstovala ovoce. Pěstitel je oprávněn si dát vyrobit v jednom výrobním období z vlastní dodané suroviny nejvýše 30 litrů etanolu.

Ovocný destilát vyrobený pěstitelským pálením nesmí být předmětem prodeje, ani předmětem skladování v prostoru, ve kterém se prodávají lihoviny pro přímou osobní spotřebu.

Důležité je zde také doplnit, že za přestupkové jednání se považuje i nabízení pálenky k prodeji. Správce daně může v případě porušení nařízení udělit pokutu až do výše 500 000 korun.

Celní úřad pro Olomoucký kraj v loňském roce vybral na spotřební dani pocházející z pěstitelského pálení částku přesahující 83 milionů korun.

 

Facebook0
  • 080884r21_Foto2

Komentáře

FURTOVNIK.CZ Kontaktní adresa, E-mail: furtovnik@gmail.com, Telefon: 604 688 134, 737 323 697, inzerce a logotypy