Po schodišťô olomóckyho RCOčka se prohánělê hasiči v déchačákách. Bêl tadê dalši ročnik TFA!

Z Olmika od hasiču – Gdo je tym nédrsňéšim hasičem ôkázal uterni závod TFA v Olomócô. Mezê neceló stovkô závodniku se postavilo takê jedno děvče, rolô favorita potvrdil mistr světa od hasiču z Pražskyho hradô.
České pohár TFA má letos šest závodu, ten drôhé v pořadi, po zahájeni na rozhledně Andrluv chlum v Pardubickym krajô, se znovô odehrával v olomóckym RCOčkô a jeho okoli. Postavit se do takovyho kláni, to ôž chce kôs pořádnyho chlapa. Tech se do Olmika sjelo z celé republikê a Polska 98, na start se ostavila takê jedna děvčêca – Terezie Trňákova z Fatrê Napajedla, kerá závodila podle sténéch pravidel, jak chlapi. Náročnosť závodô dokládá to, že ho nedokončêla né jenom ona, ale celkem 11 závodniku.
O tym, co takovy závodê TFA obnášijó, si mužete počist v popisô jednotlêvéch useku pod článkem. Ale samotné vrchol sótěže – zdoláni 18 pater RCOčka v ‚plné polni’, keré celkové vitěz Lukáš Nováku z Prahê zvládl za 1:42,5 min, to ôž mosi bêt masakr.
Popis disciplín soutěže TFA Olomouc 2016
Trať závodu byla postavena paralelně pro současný postup dvou soutěžících. Celá soutěžní trať se skládala ze tří úseků, na kterých soutěžící plnili silové disciplíny, a na závěr, ve 4. úseku, museli vyběhnout až do 18. patra výškové budovy.
1. úsek – Běh s požárními hadicemi
Po startu soutěžící doběhl k připravené požární stříkačce, na ni napojil dvě hadicová vedení, která následně uchopil za proudnice a rozvinul je. Pak smotal dvě hadice, které uložil do boxu tak, aby z něj žádná část hadice nevyčnívala.
2. úsek – Hammer box, tunel, figurína a bariéra
Soutěžící doběhl k hammer boxu a palicí provedl 80 úderů, tunelem pronesl 20 kg závaží tam a zpět, transportoval 80 kg figurínu a na závěr překonal třímetrovou bariéru.
3. úsek – Výstup na lešení
Čtyři nastavovací žebříky soutěžící opřel o lešení, na které následně vystoupal a nahoře vytáhl 20 kg závaží. Cestou do cíle ještě napojil proudnici na monitor.
4. úsek – Běh do 18. patra
Poslední disciplínou tohoto fyzicky velmi náročného závodu byl výstup do 18. patra výškové budovy Regionálního centra Olomouc.
Zajímavosti TFA Olomouc 2016
- váha dýchacího přístroje: minimálně 9,5 kg
- váha kompletní zátěže, kterou hasič nese (dýchací přístroj, přilba, opasek, kompletní zásahový oblek): asi 18 kg
- počet schodů v Regionálním centru Olomouc: 315
- váha figuríny: 80 kg
- bariéra: 3 m
- nejrychlejší čas na trati: 5:02,7 – Lukáš Novák – TFA Olomouc 2012
Český pohár v disciplínách TFA
Letošní ročník soutěže byl součástí Českého poháru soutěží v disciplínách TFA. Hasiči už za sebou hasiči mají první kolo. 23. dubna 2016 se v Pardubickém kraji běžel Andrlův chlum, v květnu proběhla soutěž v Olomouci a následovat bude v květnu Harrachov, v červnu Ostrava, v červenci Plzeň a v září Kroměříž. Ti nejlepší budou reprezentovat Českou republiku na mezinárodních soutěžích.
Poděkování patří všem sponzorům (Max Servis, ZP MV ČR, Jiří Pernička, Česká hasičská sportovní federace) bez jejichž pomoci by se tato soutěž nedala zorganizovat a velké poděkování patří také vedení Regionálního centra Olomouc, které nám umožnilo již 13 ročníků soutěže TFA Olomouc uspořádat právě v jejich prostorách. Na to, jak to vêpadalo loni, se mužete podivat TOŤ.
Výsledky TFA Olomouc 2016
Kategorie do 34 let
- místo – Lukáš Novák, Hasičský útvar ochrany Pražského hradu 5:22,7
- místo – Vít Malenovský, HZS Jihomoravského kraje 5:44,4
- místo – Ondřej Rosenkranz, HZS Královéhradeckého kraje 5:48,3
Kategorie 35 – 44 let
- místo – Roman Viej, HZS Moravskoslezského kraje 5:45,3
- místo – Pavel Kubín, HZS Královéhradeckého kraje 5:50,0
- místo – Michal Přecechtěl, HZS Olomouckého kraje 6:06,8
Kategorie 45 a více let
- místo – Daniel Kouři, hasiči SŽDC Česká Třebová 6:03,5
- místo – Štěpán Karban, HZS Královéhradeckého kraje 7:10,7
- místo – Petr Pecka, HZS Jihočeského kraje 7:24,3